2016, İstanbul

Demokrasi ve Barış İstiyoruz

Basın Açıklaması

29 August 2016

İstanbul

Basın Açıklaması

İnsan Hakları Derneği

Savaşa Karşı

(29 Ağustos 2016) "Bu savaş bizim savaşımız değil! Savaşa mecbur olan halklarımız ve emekçiler değil, iktidarını savaşa, gerilime ve kaosa bağlayan AKP’dir. AKP hükümetinin hem içeride hem dışarıda emekçileri ve halkları kutuplaştırmak üzerine kurulu bir siyaset izlemesi savaş ve şiddet ortamını sürekli canlı tutmaktadır. Bu çılgınlıkta ısrar etmek ülkemizi çıkmaz bir felakete sürükleyecektir. Ülkemizdeki darbelerin, savaşların ve ekonomik krizlerin bedelini halkımız ve emekçiler ödemektedir. Savaş naraları atanların çocukları değil, yoksul halkımızın çocuklarının kanı akıtılmaktadır. O yüzden barışa dair tüm çabalar, eylemler yaşamsaldır. Bizler, bir canımız daha yitmesin, salgın hastalıklar, sakatlıklar toplu ölümler olmasın, insanlar evlerini terk etmesin, doğaya kıyılmasın diye bu çılgınlığı durdurmak istiyoruz. Bizler, Kürt sorununda; ölüm, kan ve gözyaşı dışında bir sonuç üretmeyen savaş/şiddet odaklı politikaların derhal terk edilmesini, barışçıl ve demokratik yollarla çözüm için gerekli adımların acilen atılmasını istiyoruz."

http://www.ihd.org.tr /fasizme-darbelere...

2016, İstanbul

Savaşa Karşı Demokrasi ve Barış

Basın Açıklaması

27 August 2016

İstanbul

Basın Açıklaması

KESK

Savaşa Karşı

Eylül 1939 günü Nazilerin Polonya’yı işgaliyle başlayan, İkinci Büyük Emperyalist Savaş, ardında milyonlarca ölü, milyonlarca yaralı, harabeye dönmüş kentler ile büyük bir acı ve gözyaşı bıraktı. İnsanlık tarihinin bu en acımasız, en kanlı ve en kirli savaşının başladığı gün, yani 1 Eylül, Dünya Barış Günü olarak kabul edildi. Ancak geçmişten bu yana emekçiler ve ezilen halklar savaşa karşı barışı savunurken, dünyayı yöneten güçler hala savaştan, kan dökmekten, barbarlıktan vazgeçmedi! Küresel emperyalist güçlerin isteği ve yönlendirmesiyle, uzun süredir Suriye ve Irak’ta savaş sürüyor. AKP iktidarı öteden beri yanlış olan Suriye politikasındaki ısrarını Cerablus’a yönelik saldırgan girişimini derinleştirerek sürdürüyor. Hâlâ kadınlar, çocuklar, gençler ölüyor, sakat kalıyor, salgın hastalıklar, evsizler, sığınmacılar çoğalıyor. Çağ dışı cihatçı IŞİD vb. örgütler en çok kadınların hayatını cehenneme çeviriyor, Ortadoğu halklarına dünyayı dar ediyor. Milyonlarca savaş mağduru insanlık dışı koşullarda hayatlarını sürdürmeye çalışıyor, binlercesi, göç yollarında can veriyor. AKP hükümeti ve Avrupa devletleri mültecilik üzerinden insanlık değerlerini pazarlıyor, ayaklar altına alıyorlar.

http://www.kesk.org.tr/2016/08/27/fasizm...

2016, İstanbul

Savaşa Karşı Barış Sofrası

İftar

13 June 2016

İstanbul, Kadıköy

İftar

Farklı Görüşlerden Onlarca Kişi

Savaşa Karşı

Gezi Parkı protestoları sonrası binlerce kişinin katılımıyla tanınan Yeryüzü Sofraları, “Savaşa karşı, barış sofrası” adıyla kuruldu. Farklı görüşten insanlar imece usulü sofrada, savaşları protesto etti, barış istedi.

http://www.dw.com/ tr/yery%C3%BCz%C3%BC-...

2016, İstanbul

Özlem Dede VR

Vicdani Red

29 May 2016

İstanbul

Vicdani Red

Özlem Dede

Savaşlara Karşı

"Devleti ve sermayeleriyle kurumsallaşmış tüm güç odaklı kıyım araçlarını reddediyorum. Sınır bölgelerinde devletlerin savaşıyla, mezbahalarda ve çiftliklerde devletin sermayesi için paramparça olan hayvan bedenlerini, silahının gücünü ölü bedenini aşağılayıp teşhir ettiği kadınlara ispat eden militer sistemini, kanı ve ölümü kutsayan ideallerini hiçbir bayrak veya sınır uğruna olağan bulmayacağım, affetmeyeceğim. Zihnimde, bedenimde, hayatımda, doğamda önlenemez tahribatlar yaratan sınır savaşlarına ve tüm otoritelerin militer sistemine karşı vicdani reddimi açıklıyorum." Savaşa Hayır

http://vicdaniret.org/ozlem-dede...

2016, İstanbul

Barış Eşittir

Kitap

07 February 2016

İstanbul

Kitap

Necmiye Alpay

Savaşlara Karşı

Necmiye Alpay, barışa dair yazdığı yazıları bir internet sitesinde toparlamıştır.

http://barisesittir.blogspot.com.tr/...

2016, İstanbul

HDP'den Savaşa Karşı Eylem

Toplanma

20 January 2016

İstanbul, Maltepe

Toplanma

HDP

Savaşın son bulması için

Partisi Maltepe İlçe Örgütü, Maltepe Meydanında Kürt illerinde süren savaşa karşı bir eylem düzenledi. Geçtiğimiz pazar günü yapılan eyleme HDP’lilerin yanısıra yurttaşlar da katıldı. Eylemciler savaşın son bulmasını ve çözüm masasının yeniden kurulmasını talep etti.

http://halkinnabzi.com.tr/hdp-maltepede-...

2016, İstanbul

Savaşa ve Katliamlara Karşı

Toplanma, Yürüyüş, Pankart

10 January 2016

İstanbul, Sancaktep

Toplanma, Yürüyüş, Pankart

Sarıgazi Dayanışması

Savaşa Karşı

Bugün Sancaktepe Demokrasi Caddesi’nde bir araya gelen emekçiler Ankara ve Suruç katliamlarında yaşamını yitirenleri anarken Kürt illerindeki savaşın son bulması için barış taleplerini haykırdı.

https://www.evrensel.net/haber/269715/sa...

2015, İstanbul

Savaşa Karşı Binler

Toplanma, Panel

05 October 2015

İstanbul, Beyoğlu

Toplanma, Panel

Halkevleri, ÖDP, TKP, HDK, TMMOB, İKK, KESK

Savaşa Karşı

Binler "Halkevleri, ÖDP, TKP, HDK, TMMOB İKK, KESK, İstanbul Tabip Odası ve İstanbul Eczacı Odası’nın çağrısıyla düzenlenen eylemde Taksim’den Galatasaray Lisesi önüne yüründü. Yürüyüş sırasında “Katil ABD İşbirlikçi AKP”, “AKP elini Suriye’den çek”,”Savaşa hayır” gibi savaş karşıtı sloganlar atıldı. Galatasaray’a gelindiğinde eyleme çağrı yapan gruplar adına Halkevleri İstanbul Şubesi Başkanı Özge Ozan basın metnini okudu. Ozan, AKP’nin Kürt sorununda savaşı tırmandırdığını belirtirken “Şimdi sıra komşu ülke halklarına gelmiştir” dedi.

http://politeknik.org.tr/savasa-karsi-bi...

2015, İstanbul

30'dan Fazla Kentten Savaşa Hayır

Toplanma, Basın Açıklaması

19 September 2015

İstanbul

Toplanma, Basın Açıklaması

Savaşa Karşı Mühendis, mimar, şehir plancıları

Savaşa Karşı

(19 Eylül 2015) İKK`ların örgütlü olduğu 30`dan fazla kent merkezinde düzenlenen basın açıklamalarında okunan metinde; AKP faşizmi, savaş ve kaosa karşı toplumsal muhalefetin önündeki en önemli görevin barış dilinin hakim kılınması, ülkemizin içinde yer aldığı kapitalist cenderenin kırılması ve laikliğin toplumsal hayatın düzenlenmesinde belirleyici olmasının sağlanması olduğuna vurgu yapıldı.

http://www.jmo.org.tr/genel/bizden_detay...

2015, İstanbul

Savaş Hükümeti İstemiyoruz

Slogan, Toplanma, Yürüyüş

05 September 2015

İstanbul, Kadıköy

Slogan, Toplanma, Yürüyüş

Barış İçin Kadın Girişimi

Irak Savaşına Karşı

“Barış İçin Kadın Girişimi” sosyal medya üzerinden çağrıda bulunarak saat 17.00’de Kadıköy Boğa Meydanı’nda “Barış” için bir araya geldi. Yaklaşık 100 kadın, üzerinde “Aşiti=Barış” yazan pankart açtı. Ellerinde “Savaş hükümeti istemiyoruz”, “Suruç’ta katliam var”, “Silahlar sussun”, “İyi değilim, iyi olmayacağım, iyi olmayın” yazılı dövizler taşıdı. Burada yapılan açıklamada; “Kadınlar, artık gençler ölmesin taleplerini her koşulda dile getiriyorlar. Bu bizim savaşımız değil. Neden bizim çocuklarımız ölüyor. Her ne kesimden olursa olsun kadınlar savaşa karşı gelebilmek için bir araya gelebiliyorlar. Savaşın kadınlar üzerindeki geri dönülmez hasarına karşı durabiliyorlar. Biz tüm ayrıştırmalara, kutuplaştırmalara, nefret diline karşı buradayız ve sesimizi yükselteceğiz” denildi. Açıklamanın ardından yaklaşık 100 kişilik kadın grubu, Bahariye Caddesi’ne doğru ellerindeki aletlerle ses çıkartarak yürüyüşe geçti. Kadınlar buradan İskele Meydanı’na ulaştı. Burada oturma eylemi yapan kadınlar barış istediklerini tekrarladıktan sonra olaysız şekilde dağıldı.

http://www.iha.com.tr/haber-14-ilde-sava...

2015, İstanbul

Savaşa Karşı Barış Bloğu

Blok Kurma

10 July 2015

İstanbul, Beyoğlu

Blok Kurma

Mithat Sancar, , Ertuğrul Kürkçü, , Garo Paylan, , Sezai Temelli, , Ali Haydar Konca, , CHP vekili Sezgin Tanrıkulu

Savaşa Karşı

Siyasi partiler, sendikalar, meslek örgütleri ve sivil toplum kuruluşları, Suriye’de olası bir savaşa karşı Barış Bloğu kurduklarını açıkladı. Bugün İstanbul Cezayir Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantıya, Blok’un kurucuları arasında bulunan örgütlerin temsilcilerinin yanısıra HDP vekilleri Mithat Sancar, Ertuğrul Kürkçü, Garo Paylan, Sezai Temelli, Ali Haydar Konca ve CHP vekili Sezgin Tanrıkulu da katıldı.

http://bianet.org/bia net/siyaset/165948...

2015, İstanbul

Savaşa Karşı Kadınlar Mücadeleye

Basın Açıklaması, Yürüyüş, Sembolik Ses

04 July 2015

İstanbul, Kadıköy

Basın Açıklaması, Yürüyüş, Sembolik Ses

Barış İçin Kadın Girişimi

Savaşa Karşı

Barış için Kadın Girişimi’nin çağrısıyla Kadıköy’de toplanan yüzlerce kadın "Savaşa Hayır" dedi. Kadıköy-Eminönü iskelesinde dün bir araya gelen kadınlar, tava, zil, tef, tencere, darbuka, düdük, davullarıyla "Savaşa Hayır" dedi.

http://t24.com.tr/haber/baris-icin-yurud...

2015, İstanbul

Suriye'de Savaş İstemiyoruz

Yürüyüş

02 July 2015

İstanbul, Beyoğlu

Yürüyüş

KESK, DİSK, TTMOB

Suriye'de olan savaşa karşı

Galatasaray'da yüzlerce kişi Erdoğan'ın ve AKP'nin savaş politikalarını reddederek "Savaşa hayır" sloganını attı. "Katil IŞİD işbirlikçi AKP" sloganıyla IŞİD ve destekçisi AKP hükümeti protesto edildi. AKP'nin IŞİD'İ destekleyen politikaları anlatılırken, halk MİT tırlarını alkışlarla protesto etti.

http://www.halkizbiz.com/gundemden/taksi...

2015, İstanbul

Devrim Varol VR

Vicdani Red

16 May 2015

İstanbul

Vicdani Red

Devrim Varol

Savaşlara Karşı

"Zulüm ve katliamla kurulmuş devletin, kan ve kemikle örülmüş duvarları ve keskin sınırları vardır. Uğruna ölmemizi istedikleri sınırları “Kadın” gibi korunması gereken toprakları vardır. Asker nedir, nasıl olmalıdır? Andımızla nasıl işkence yapılır? Bir toprak parçası için neden ölünür? Savaşları kim çıkarır? Savaşları kim çıkarır biliriz, biz kadınlar iyi biliriz savaşın kanlı yüzünü. Postallar bedenlerinizi çiğnerken benliğimizi işgal ederken askerler, biliriz. Biz kadınlar topla tüfekle olmayan savaşları biliriz Benliğimizi yok etmeye çalışanlara karşı bir savaş. Savaşın araçları hep değişir. Coğrafyalar, çağlar değişir. Savaşın kanlı eli hep boğazımızdadır. Yüzyılların isyanını taşıyoruz yüreğimizde. Sahip olduğumuz her şeyi çalanlara, kardeşlerimizi öldürenlere, kazanlarda yakanlara, toprağa gömüp taşlayanlara, güzelliğimizi kara bir çarşafa ya da 36 bedene hapsedenlere, ağzımızı bağlayanlara, dilimizi yasaklayanlara, postallarıyla bedenimizi çiğneyip Benliğimizi parçalayanlara inat isyanı örgütlüyoruz!"

http://vicdaniret.org /devrim-varol/"...

2014, İstanbul

Savaşa Karşı Boğaz Köprüsünde Eylem

Trafik Kapatma

02 October 2014

İstanbul, Boğaz

Trafik Kapatma

Savaşa Karşı Kadın İnsiyatifi

Mecliste Görüşülen Savaş Tezkeresine Karşı

Savaşa Karşı Kadın İnisiyatifi üyesi kadınlar, mecliste görüşülen savaş tezkeresi ve IŞİD saldırılarına karşı Boğaziçi Köprüsü’nü “Tezkere ve IŞİD’e destek savaş ve kadın katliamı demektir. Böyle barış olmaz” pankartı açarak köprüyü trafiğe kapattı. Polis olaya müdahale ederek kadınları gözaltına aldı. Polis, gözaltına aldığı 16 kadını Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğüne götürdü.

https://www.evrensel. net/haber/93104/ka...

2014, İstanbul

Irak Tezkeresine Hayır

Toplanma, Pankart

02 October 2014

İstanbul, şişli

Toplanma, Pankart

KESK, DİSK, TTB, TMMOB

Irak Tezkeresine Karşı

Şişli Cevahir Alışveriş Merkezi önünde saat 18.30'da toplanan, KESK, DİSK, TMMOB ve TTB'nin de aralarında bulunduğu sivil toplum örgütlerine üye bini aşkın kişi, mecliste görüşüldüğü sırada Suriye, Irak tezkeresine karşı protesto için toplandı. Eylemciler, ellerinde pankart, döviz ve bayraklar olduğu halde, Mecidiyeköy Meydanı'na kadar yürüdü. Burada, önce çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, tezkereye karşı açıklamalarda bulundu. Ardından grup adına, basın açıklamasını KESK İstanbul Şubeler Platformu sözcüsü Hıdır Doğan okudu. Okunan açıklamada IŞİD'le mücadelenin insanlık mücadelesi olduğu kaydedilerek Türkiye'nin sınırları dışındaki savaşa dahil olmasına karşı oldukları belirtildi. Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı eylem, basın açıklamasının ardından olaysız bir şekilde sona erdi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turki...

2014, İstanbul

Ukraynalılardan Savaş Karşıtı Eylem

Yürüyüş, Döviz

21 September 2014

İstanbul, Beyoğlu

Yürüyüş, Döviz

Ukraynalı Bir Grup

Ukrayna Savaşına Karşı

Beyoğlu Tünel'de toplanan göstericiler, "Yaşasın Ukrayna", "Faşist Putin", "Putin elini Ukrayna'dan çek", "Savaş istemiyoruz", "Savaşa hayır", sloganları atıp savaş karşıtı çeşitli dövizler taşıdılar. Ukrayna ve Kırım Türkleri bayrağı taşıyan göstericiler, İstiklal Caddesi üzerindeki Rusya Konsolosluğu önüne geldiklerinde Ukrayna milli marşını söyleyip savaş karşıtı sloganlar attılar.

http://www.posta.com.tr/ukraynalilar-ist...

2014, İstanbul

Piraye Gökçe VR

Vicdani Red

24 May 2014

İstanbul

Vicdani Red

Piraye Gökçe

Savaşlara Karşı

Piraye Gökçe 24 Mayıs’ta VR-DER etkinliğinde Kadıköy’de vicdani reddini açıkladı.

http://vicdaniret.org/piraye-gokce/...

2013, İstanbul

Umut Erdoğan VR

Vicdani Red

30 November 2013

İstanbul

Vicdani Red

Umut Erdoğan

Savaşlara Karşı

"Yedi yaşında okulunuza aldınız, mavi önlük beyaz yaka, tek tip düş kurma yeteneği… ilişki yaşama şeklini belirlediniz, cinsiyetimin ve cinsiyetimin sorumluluklarının ne olacağını… televizyonlarınızda savaşlarla büyüttünüz ve savaşları içselleştirmeyi öğrettiniz… Roboskiyi algılamamamı anlattınız ‘çünkü’ Türk olduğumu hatırlattınız. şimdi de bana diyorsunuz ki orduya katıl, bizi koru ve bu senin görevin… Yeşil çirkin kıyafeti giy sakalını kes… Ve ben bu sefer diyorum ki; inanmadığım devlet kurumunuz için artık hiçbir şey yapmayacağım. Ordu diye yücelttiğiniz kurum sakalımın telinden bile değersiz ve reddediyorum sizi, algınızı, kurumlarınızı reddediyorum...

http://vicdaniret.org/umut-erdogan-sener...

2013, İstanbul

Hekimler Savaşa Karşı

Toplanma, Basın Açıklaması

24 September 2013

İstanbul, Fatih

Toplanma, Basın Açıklaması

İstanbul Tabip Odalarının Bazı üyeleri

Savaşa Karşı

Temel Tıp Bilimleri'nin bulunduğu binanın önünde toplanan yaklaşık 50 kişi "Hekimler savaşa karşı", "Savaş bir halk sağlığı sorunudur", "Savaş bir insanlık suçudur" yazılı dövizleri taşıdı. Burada bir konuşma yapan İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Taner Gören, savaşın ülkelere ve insanlara getireceği zararları anlattı. Gören, hekimler olarak "Savaşa karşı hayır" kampanyası başlattıklarını söyledi. Daha sonra basın açıklamasını İstanbul Tabip Odası Temsilciler Kurulu Divan Üyesi Dr. Deniz Türkyılmaz okudu. Türkyılmaz, hükümetin Suriye politikalarını eleştirdi ve savaşın oluşturacağı etkileri anlattı.

http://odatv.com/saglik-calisanlarndan-s...

2013, İstanbul

Melike Bozkurt VR

Vicdani Red

18 May 2013

İstanbul

Vicdani Red

Melike Bozkurt

Savaşlara Karşı

Ben Melike Bozkurt. 24 yaşındayım. Belki resmi olarak askere çağrılmasam da yaşamımın her alanında koca bir orduda yaşıyor gibiyim. Doğduğum anda verilen pembe kimlikten itibaren okulda nizami sıralarda, ailede babana ve erkek kardeşine karşı senden beklenen itaatte, evlilikte bir erkeğin namusu olarak üstüne yüklenen anlamda, bir kadın zanaatçı olarak insanların verdikleri tepkide her zaman toplumsal cinsiyet rollerinin baskısına maruz kaldım. Militarizmin daha açık yüzü olan ölmenin ve öldürülmenin meşrulaştırıldığı savaşın görünmeyen öznesi olarak benden beklenen, devletler arasında dönen kirli savaş oyunlarında sadece birer piyon olarak kaybettiğim eşimin, oğlumun, kardeşimin arkasından kutsal bir misyon yüklenmişim gibi bu durumu sineye çekmem. Kadının pasif ve edilgen pozisyonundan yükselen erkek iktidarına karşı hayatımın tüm alanına yayılan militarizmi anarşist bir kadın olarak reddediyor ve vicdani reddimi açıklıyorum. HAYATLARIMIZ ÇALINMADAN HAYALLERİMİZ BULUŞMALI! **Devlet terörüyle katledilen Reyhanlı halkının acısını paylaşıyor, okuduğum vicdani red metnini Reyhanlı halkına atfediyorum…" Savaşa Hayır

http://vicdaniret.org/melike-bozkurt/...

2012, İstanbul

Suriye ile Savaş İstemiyoruz

Toplanma, Yürüyüş

07 October 2012

İstanbul, Beyoğlu

Toplanma, Yürüyüş

Halkevleri, HalklarınDemokratik Kongresi İstanbul Meclisi, Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), Türkiye Komünist Partisi (TKP), İstanbul Tabip Odası, İstanbul Eczacı Odası, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), İstanbul İl Koordinasyonu Kurulu, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), İstanbul Şubeler Platformu

Suriye'de Savaşa Karşı

İstanbul Taksim Meydanı'nda önceki akşam düzenlenen “savaşa hayır” eylemi için binlerce kişi toplandı. Halkevleri, Halkların Demokratik Kongresi İstanbul Meclisi, Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), Türkiye Komünist Partisi (TKP), İstanbul Tabip Odası, İstanbul Eczacı Odası, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İstanbul İl Koordinasyonu Kurulu, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) İstanbul Şubeler Platformu'nun çağrısıyla meydanda toplananlar, Galatasaray Lisesi'ne kadar yürüdü. "Savaşa hayır, barış hemen şimdi", "Suriye ile savaş istemiyoruz" "Yaşasın halkların kardeşliği", "AKP elini Suriye'den çek", "AKP savaş, halk barış istiyor", "Susma haykır, savaşa hayır", "Faşizme karşı omuz omuza" sloganlarına, ıslıklar ve alkışlar eşlik etti. Galatasaray Lisesi önünde protestocular adına konuşan Hilmi Yargıcı, milyonların barış demesinin, savaş oyununu bozacağını söyledi.

https://onedio.com/haber/ozgur-gundem-te...

2012, İstanbul

Barış Hemen Şimdi

Basın Açıklaması

05 October 2012

İstanbul

Basın Açıklaması

TTMOB'ye Bağlı 22 Oda

Suriye'de olan iç savaşa karşı

TMMOB`ye bağlı 22 Oda, Suriye’deki iç savaş ve son günlerde yaşanan gelişmeler üzerine 5 Ekim 2012 tarihinde bir basın açıklaması yaptı.

https://www.metalurji.org.tr/dergi/dergi...

2012, İstanbul

Eylül Özdamar VR

Vicdani Red

15 May 2012

İstanbul

Vicdani Red

Eylül Özdamar

Savaşlara Karşı

Eylül Özdamar: "17 yaşında bir kadınım. 7 yaşımdan beri bu sistemin bizi kapattığı ve kendi ideolojisini dayattığı okullara kapatılmış bulunmaktayım. Saçımdan etnik kökenime, çorabımdan ideolojime, cinsiyetimden dinlediğim müziğe varana kadar devletin elinin üzerimde olduğunu hissederek yaşıyorum. Pazartesi – cuma günleri “tören” adı altında koyun gibi dizildiğimiz sıralara sokulup yıllardır söylemekten bıkmış ve hiçbir zaman anlam veremediğim marşı okutulmaya zorlanıyor, söylemiyorum. Çünkü devletin beyinlerimize milliyetçilik duyguları, militarizm ve itaat etme kültürü empoze etmeye çalıştığını biliyorum. Bu devlet benim yaşıtlarımı öldürdü, cezaevlerine kapattı, darp etti, tecavüz etti. Ben Uğur Kaymaz’la Ceylan Önkol’la büyüdüm. Ben TMK mağduru çocuklarla büyüdüm. Ben büyüdükçe onlar da büyüdü ve öfkemiz gün geçtikçe büyüyor. Ben yaşıtlarımı havan toplarıyla, mermileriyle, bombalarıyla öldüren bu devleti reddediyorum. Ve biliyorum ki militarizm sadece okullarda değil her yerde bu yüzden iktidarlara karşı ezilenlerle birlikte olup mücadele edeceğim. Bir anti-militarist ve anarşist olarak bu devletin adaletini, hukukunu, emirlerini, otoritesini, ordusunu, ölmeyi ve öldürmeyi, iktidarların savaşlarının bir parçası olmayı reddediyorum. Savaşsız, sınırsız, sınıfsız, otoritesiz, kimsenin kimse üzerinde otorite kurmadığı paylaşma ve dayanışmanın bereketli olduğu özgür bir dünyada yaşamak istiyorum. Savaşta ve barışta militarizm öldürür."

http://vicdaniret.org/eylul-ozdamar/...

2011, İstanbul

Merve Arkun VR

Vicdani Red

15 May 2011

İstanbul

Vicdani Red

Merve Arkun

Savaşlara Karşı

Merve Arkun VR, "Ben bir kadın olarak, varoluşumu yok sayan, hayatıma her gün tecavüz eden, beni savaşlarının bir öznesi haline getiren militarizmi; bir anarşist olarak iktidarların ezilenlere uyguladığı zulmü ve tecavüzcü devletin savaşının bir parçası olmayı reddediyorum. Yaklaşık 30 yıldır bu topraklarda T.C. devletinin Kürdistan’da uyguladığı imha ve inkar politikalarını, öldürülen çocukları, yitirilen hayatları görüyorum ve bu kirli savaşın bir parçası olmayı reddediyorum. Savaşın devamlılığı süresinde kadını bir araç olarak kullanan bu militarist sistemi kabul etmiyor, savaşın insan kaynaklarını kurutmak için mücadele ediyorum. Ben otoritenin ve hiyerarşinin olmadığı, savaşlarda kimsenin ölmediği bir dünya hayal ediyorum ve bu yüzden anarşist bir kadın olarak vicdani reddimi açıklıyor, halkı askerlikten soğutuyorum."

http://vicdaniret.org/merve-arkun/...

2011, İstanbul

Rıza Balku VR

Vicdani Red

23 January 2011

İstanbul

Vicdani Red

Rıza Balku

Savaşlara Karşı

Rıza Balku: "Bu belge ile vicdani reddimi ilan ediyorum. Ben 01.03.1988 tarihinde Batman Kozluk doğumlu, 111031222292 T.C kimlik numaralı RIZA BALKU. İnancım ve siyasi görüşlerim nedeniyle askerlik yapmayı red ettiğimi ilan ediyorum. Kirli savaşınıza ortak olarak insanlığa, halkıma ve vicdanıma karşı suç işlememek için sizi red ederek suç işlemek istedim. İnancım, etnik kimliğim ve siyasal görüşlerim ve daha birçok nedenden dolayı vicdanı reddimi açıklıyorum. İnsan öldürmeyi öğrenmek ve hayatım boyunca bundan dolayı vicdan azabı çekmek istemiyorum. Halkıma ve masum insanlara terör estiren T.C devletine ise asla hiçbir şekilde askerlik veya kamu hizmetinde bulunmak istemiyor, şimdiye kadar akıtılan ve bundan sonra akıtılacak olan kana ve kirli savaşa ortak olmak istemiyor vicdanı reddimi açıklayarak barışa katkıda bulunmak istiyorum. Bir insan olarak her türlü cinayete ve cinayet işlemek için bir araya gelmiş orduya ve tabi ki savaşa karşıyım. Benden askerlik yapmamı istemekle, kirli savaşa, kardeş kanına ortak olmamı, anaların göz yaşına, beddualarına ve insan katili olmamı istiyorsunuz. Ancak ben ordunuzun ve "Ordu Devletinizin” şimdiye kadar sistematik olarak yaptığı zulümlere şahit olmuş bir kişiyim. Size askerlik veya en ufak bir kamu hizmeti yapmakla VİCDANSIZ olduğumu kanıtlamamı istiyorsunuz. Ancak ben sizi ve size hizmet etmeyi kesinlikle reddediyorum… Kısacası size askerlik yapmam için hiçbir nedenim yok aksine yapmamam için binlerce nedenim var."

http://vicdaniret.org/riza-balku/...

2010, İstanbul

Savaşlara Karşıtı Panel

Panel

03 December 2010

İstanbul, Beyoğlu

Panel

Tütün Deposu

Savaşlara Karşı

(3 Aralık 2010) Açık Masa’nın buluşmasında konuşmacılar militarizmin toplumsal cinsiyet kodları ve heteropatriyarka ile ilişkisi, vicdani reddin toplumsal ve hukuki açmazları, savaş gerçekliğinin hamaset dilindeki tezahürlerini tartışmaya açmışlar.

http://anarsistfaaliyet.org/dayanisma/pa...

2010, İstanbul

Aslı Candan VR

Vicdani Red

15 May 2010

İstanbul

Vicdani Red

Aslı Candan

Savaşlara Karşı

"Gezegenimizde hâlâ, sömürgeci zenginliğin toplandığı Batı ve sömürgeciliğin talan ettiği Doğu'nun temsil ettiği iki ayrı dünya var. Neo-liberalizm bu iki dünya arasındaki sınırları aşındırıp dünyayı tek bir yer haline getirmeye hizmet etse de bu iki dünyadaki yaşam savaşı arasındaki fark henüz belirginliğini koruyor. Dünyayı kana bulayan sömürgeci kapitalistlerin evlerinde huzura ihtiyacı var. Bu huzuru sağlamak için bu coğrafyada, bir savaşa; durmaksızın ürettikleri silahlar, helikopterler, panzerler, mermiler içinse alıcılara ihtiyaçları var. T.C. devleti bu işlek tezgahın gediklisi olmuş durumda. Batı'nın talanına maruz kalmış bir devlet olarak kendisini Doğu ve Batı olarak ikiye ayırıp Doğusuna savaş açıyor. Hiç durmadan savaşıyor, savaştırıyor; çünkü savaşın yok ettiği tek bir hayat bile, onun devamlılığını sağlıyor. Vicdan, bir insanı durdurabilen tek şeyken, devleti durduramıyor. Ben bir anarşistim. Devletin ve yine devletin sürekliliğini sağlamak için kullandığı askeri ve ideolojik tahakküm araçlarının ortadan kaldırılmasını savunuyor, bu uğurda mücadele veriyorum. Devleti ve onun tüm askeri ve ideolojik aygıtlarını hem aklen hem de vicdanen reddediyorum."

http://vicdaniret.org/asli-candan/...

2010, İstanbul

Ümit Yiğit Yılgın VR

Vicdani Red

08 January 2010

İstanbul

Vicdani Red

Ümit Yiğit Yılgın

Savaşlara Karşı

“Şiddeti, emir alıp vermeyi kabul etmiyorum. Yaşam anlayışıma ters düşen şiddeti ve şiddet içeren tüm organizasyon ve kurumları reddediyorum. Enver Aydemir ve Volkan Sevinç’le dayanıştığımız şu anda insanlık adına vicdanımın sesini dinliyorum. Red ediyorum. İnsanlığın yok oluşuna karşı, savaşın karşısındayım. Militarist hiçbir kurumla işbirliğine girmeyeceğimi tekrarlıyorum. Tüm bedenimle red ediyorum. Dünya cennet olsun. Barış ve barış mücadelesi veren insanlara selam olsun."

http://vicdaniret.org/umit-yigit-ilgin/...

2008, İstanbul

İnan Mayıs Aru VR

Vicdani Red

27 September 2008

İstanbul

Vicdani Red

İnan Mayıs Aru

Savaşlara Karşı

(27 Eylül 2008) İnan Mayıs Aru, "27 Eylül Cumartesi akşamüstü saat 7'de, Sultanahmet'te Simavna Kadısıoğlu Şeyh Bedreddin'in mezarı önünde yaklaşık 30 kişinin karşısında; "Hepiniz çok sağolun güzel dostlarım, hiçbir koşulda askere gitmeyeceğimi ifade ettiğim bir metni okudum ve metnin bir kopyasını bir demet çiçekle beraber Bedreddin'in mezarına bıraktım. Bedreddin'in, dostlarımın ve gecenin huzurunda vicdanımın reddini dile getirdim. Şimdi bu beyanı sizlerle de paylaşıyorum. Basını çağırmadım, kitle medyası da saikleri ve işleyiş biçimiyle reddettiğim militarizmin ve yalanın bir parçası çünkü. Hep kendi medyamızın, haberleşme ağlarımızın, yeraltı gazetelerimizin, fanzinlerimizin, korsan radyolarımızın, bloglarımızın ve yeryüzünün en sıkı çalışan habercisi fısıltının cazibesine ve gücüne inandım. Ekte vicdani ret beyanım var; yakında açıklamanın fotoğraf ve videolarını dolaşıma sokacağım. Siz de sözümü çevrenizde yayarsanız sevinirim. Teşekkür ederim!"

http://vicdaniret.org/inan-mayis-aru/...

2006, İstanbul

İsmail Saygı VR

Vicdani Red

15 November 2006

İstanbul

Vicdani Red

İsmail Saygı

Savaşlara Karşı

(15 Kasım 2006) İsmail Saygı, " Askerlik yaptığım 7 ay süresince; askerlik mantığının içerisindeki şiddet, ölme ve öldürme öğretilerinin benim yaşam tarzıma ve hayat görüşüme uymadığını anladım. Asker olarak geçirdiğim 7 ay boyunca kendime olan saygımı ve ruhsal sağlığımı kaybetmeye başladım. Bu sebeplerden dolayı bünyesinde şiddeti barındıran hiçbir kurum ve kuruluş ile bağımın kalmamasına karar verdim."

http://vicdaniret.org/ismail-saygi/...

2006, İstanbul

İsmail Saygı VR

Vicdani Red

15 November 2006

İstanbul

Vicdani Red

İsmail Saygı

Savaşlara Karşı

Askerlik yaptığım 7 ay süresince; askerlik mantığının içerisindeki şiddet, ölme ve öldürme öğretilerinin benim yaşam tarzıma ve hayat görüşüme uymadığını anladım. Asker olarak geçirdiğim 7 ay boyunca kendime olan saygımı ve ruhsal sağlığımı kaybetmeye başladım. Bu sebeplerden dolayı bünyesinde şiddeti barındıran hiçbir kurum ve kuruluş ile bağımın kalmamasına karar verdim" Savaşa Karşı İsmail Saygı

http://vicdaniret.org/ismail-saygi/...

2006, İstanbul

Savaşa Karşı Barışı Savunacağız

İş Durdurma

25 February 2006

İstanbul, Kadıköy

İş Durdurma

KESK, DİSK, TMMOB

Savaşa Karşı

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yaşanan olaylar nedeniyle "Savaşa Karşı Barış İçin" sloganıyla bugün iş bırakma eylemi yaptı.

http://www.hurriyet.com.tr/savasa-karsi-...

2005, İstanbul

Savaşa Hiç Gerek Yok

Müzik

04 July 2005

İstanbul

Müzik

Mor ve Ötesi

Savaşlara Karşı

Müzik - Savaşa Hiç Gerek yok, Savaşa Karşı Mor ve Ötesi https://sarki.alternatifim.com/sarkici/mor-ve-otesi/savasa-hic-gerek-yok

https://sarki.alternatifim.com/sarkici/m...

2005, İstanbul

Irak Dünya Mahkemeleri

Temsili Mahkeme

24 June 2005

İstanbul, Darphane

Temsili Mahkeme

Küresel Barış ve Adalet Komisyonu

Irak Savaşına Karşı

Irak Dünya Mahkemesi’nin temel amacı, Irak Savaşı hakkındaki gerçekleri mümkün olabildiğince gün yüzüne çıkarmak, Irak halkına karşı adaletin sağlanmasının ve sorumluların hesap vermesinin önemini vurgulamak olmuştur.

https://bit.ly/2rxwTID...

2005, İstanbul

Barışamadık

Kitap

01 January 2005

İstanbul

Kitap

Pınar Selek

Savaşlara Karşı Ses Olmak için

Savaşa karşı ses çıkaran örgütler üzerinden değerlendirme yapan Pınar Selek, barış bilincine dair ses çıkarmıştır.

http://bianet.org/bianet/siyaset/78944-p...

2004, İstanbul

Barış İçin İnsan Zinciri

İnsan Zinciri, Pankart, Döviz, Slogan

11 December 2004

İstanbul, Beyoğlu

İnsan Zinciri, Pankart, Döviz, Slogan

Barış Girişimi

Savaşa Karşı

Galatasaray Meydanı'nda toplanan ve Tünel'e kadar insan zinciri oluşturarak savaş karşıtı slogan atan, aralarında gazeteci-yazar Abdurrahman Dilipak, gazeteci Eşber Yağmurdereli, sanatçılar Mahir Günşiray, Ferhat Tunç, Jülide Kural ve Lale Mansur ile öğretim görevlisi Ufuk Uras gibi isimlerin de bulunduğu Barış Girişimi üyesi yaklaşık 500 kişi, hükümetten, ABD'nin Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi'nden kaçmak için tek tek ülkelerle imzalatmaya çalıştığı anlaşmaları, imzalamamasını istedi.

http://www.habervitrini.com/gundem/insan...

2004, İstanbul

Nato Karşıtı Miting

Miting

27 June 2004

İstanbul, Kadıköy

Miting

Küresel Barış Adalet Komisyonu

Savaşa Karşı

NATO toplantısının İstanbul’da yapıldığı Haziran 2004’te tüm savaş karşıtları “NATO ve Bush Karşıtı Birlik” adlı platformda bir araya geldiler ve 27 Haziran’da Kadıköy’de bir miting düzenlediler. Birlik içinde 100’den fazla sendika, dernek, meslek kuruluşu, parti ve siyasi platform bulunuyordu.

https://bit.ly/2rxwTID...

2004, İstanbul

Umut Çakmak VR

Vicdani Red

24 May 2004

İstanbul

Vicdani Red

Umut Çakmak

Savaşlara Karşı

(24 Masıs 2004) Umut Çakmak, "Merhaba, ben Umut Çakmak. 16 yaşında anarşist bir Kürt genciyim. Bugün burada vicdani reddimi açıklıyorum çünkü ben eğitimin dayattığı militarizmi biliyorum. Çocukların oyun oynamaları gereken yaşlarda tek tip kıyafetlerle hizaya sokulduğu, katliamları anlatan marşların okunduğu, yüksek duvarlarla yaşamlarının çalındığı sistemi biliyorum. Biliyorum, Kürdistan’da devlet tarafından katledilen Ceylan Önkol’u, Uğur Kaymaz’ı ve daha nicelerini. Biliyorum, Roboski’de, Reyhanlı’da, Soma’da katliam yapan devleti, militarizmi. Biliyorum Okmeydanı’nda devletin polisinin Uğur Kurt’u katlettiğini. Çünkü devletler hep katleder. Yüce dediği askerlik sıfatını bizlere yapıştırmaya çalışır ve "Öldür" der. Çünkü militarizm öldürür. Var olan devletin, militarizmin otoritesine karşı koymak için vicdani reddimdir."

http://vicdaniret.org/umut-cakmak/...

2004, İstanbul

İnci Alagül VR

Vicdani Red

15 May 2004

İstanbul

Vicdani Red

İnci Alagül

Savaşlara Karşı

Reddediyorum. Her yanım öldürme eğitimi almış insanlarla çevrili, askerliğin ve askeri anlayışın yaşamımın her noktasında herhangi bir yüzünü göstermesine katlanamıyorum ve katlanmak da istemiyorum. Çünkü ben savaşsız, şiddetsiz, sınırsız, sınıfsız, otoritesiz bir dünyada özgür bir birey olarak yaşamak istiyorum. Militarizmin ayırımcılığına ve cinsiyetçiliğe karşı bir kadın olarak yani doğuştan elenmiş biri olarak daha fazla susamayacağım için, askere alınma gibi bir derdim olmadığı için, kardeşim, babam, arkadaşım, sevgilim gitmeye zorlandığı için karşı çıkıyorum. Kadınlara yönelik taciz, tecavüz, ‘namus cinayetleri’ni, cinsel kimliğinden ya da yöneliminden dolayı bireyin aşağılanmasını, çürük sayılıp ötelenmesini, diğer toplumsal nedenleri de yok saymadan var olan militarist anlayışın da bir sonucu olarak görüyorum.

http://vicdaniret.org/inci-aglagul/...

2004, İstanbul

Ebru Topal VR

Vicdani Red

15 May 2004

İstanbul

Vicdani Red

Ebru Topal

Savaşlara Karşı

"REDDİMDİR Başta bireylerin kişisel hak ve özgürlüğünü yok saymak için tesis edilen her türlü, toplumları küflenmiş ahlak eteri ile uyutarak ön yargıya sürükleyen ve dolayısı ile cinsiyetleri kategorilendiren, yerküreyi, doğayı, her türlü canlıyı sermaye aygıtı gibi benimseyen, Eğitim ve öğretim hanesi olarak empoze edilen, bireyi kendi kişisel yetenek ile taleplerine ve değerlerine öksüz bırakan yabancılaştırma kurumlarını, Devletin otoritesini silahla, kanla ve kitleler halindeki ölümlerle sağlamlaştıran, bunu kiralık medya ile halka duyurarak meşrulaştıran; her sağlamlaşan otorite ile birlikte yoğunluğu artan yaptırımlara, yaptırımlarla güçlenen kapitalizme ve açlığa; Çürümüş zihniyetleriyle silaha ve sonuçlarına karşı çıkıp, ölümü değil, yaşamı destekleyen bireylere katlanılması gerek görülen kötü muameleye, eşcinselleri çürük raporu vasıtası ile dolaylı yoldan toplumsal tasviyelerinin sıradanlaştırılmasına dair reddimi açıklıyorum.

http://vicdaniret.org/ebru-topal/...

2003, İstanbul

AKP Binası Önüne Kanlı Tabut

Sembolik Eşya

20 October 2003

İstanbul, Esenyurt

Sembolik Eşya

ESP

Irak'a asker gönderme politikasına karşı

(20 Ekim 2003) Ezilenlerin Sosyalist Platformu aktivistleri, Esenyurt Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ilçe binası önüne kanlı tabut bırakarak, Irak'a asker gönderme hazırlıklarını protesto etti. Esenyurt'taki AKP ilçe binası önüne gelen yaklaşık 50 kişilik grup dövizler açarak "ABD için ölme, öldürme", "Irak'ta direniş, Filistin'de intifada kazanacak" sloganları attı.

https://bianet.org/bianet/siyaset/25273-...

2003, İstanbul

Maratonda Savaş Karşıtı Eylem

Sembolik Zaman, Slogan

20 October 2003

İstanbul, Boğaz

Sembolik Zaman, Slogan

Savaş Karşıtları

Irak Savaşına Karşı

Savaş karşıtları, Avrasya Maratonu sırasında da eylemler yaptı. Bütün eylemciler gözaltına alındı. Boğaz Köprüsü'nün Anadolu yakası ayağında toplanan Özgür Gençlik Dergisi okurları üstlerine önlükler giyerek tezkere ve işgal karşıtı sloganlar atmaya başladı. Eyleme müdahale eden polis altı kişiyi gözaltına aldı. Mücadele Birliği dergisi okurları ise koşuya “Irak’ta Direnişle Kardeşleş” pankartı ve bayraklarıyla katıldı. Pankart ve sloganlarla yürüyen gruba polis müdahale etti.

https://bianet.org/bianet/siyaset/25273-...

2003, İstanbul

Savaşa Hayır Koordinasyonu

Basın Açıklaması

20 October 2003

İstanbul

Basın Açıklaması

Savaşa Hayır Koordinasyonu

Irak Savaşına Karşı

(20 Ekim 2003) Irak'ta Savaşa Hayır Koordinasyonunun, Türkiye'nin Irak'a asker gönderme tezkeresini protesto etmek amacıyla yaptığı basın açıklamasının ardından polis eyleme müdahale etti. Haşim İşcan'da toplanan 500'ü aşkın kitle Beyazıt Meydanı'na yürümek istedi. Ancak grup, polis izin vermeyince açıklamayı Haşim İşcan'da yapmaya karar verdi. Grup adına basın açıklamasını Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) İstanbul Şubeler Platformu Sözcüsü Necdet Uygun okudu. "Tezkere Meclisten geçti ama bu yetkinin kullandırılmaması için eylemlerimiz devam edecek." dedi.

https://bianet.org/bianet/siyaset/25273-...

2003, İstanbul

Barışa Rock Festivali

Festival

07 September 2003

İstanbul, Sarıyer

Festival

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu

Savaşa Karşı Festival

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu’nun girişimiyle gerçekleştirilen BarışaRock Festivali, 6-7 Eylül 2003’te Sarıyer Baharsuyu Piknik Alanı’nda yapılmaya başlandı. 2003- 2008 yılları arasında altı defa yapılan BarışaRock Festivali’nde on binlerce savaş karşıtı rocksever bir araya geldi.

https://bit.ly/2rxwTID...

2003, İstanbul

Emperyalist Savaşa Karşı Eylem

Oturma Eylemi

29 August 2003

İstanbul

Oturma Eylemi

Anti-kapitalist Müslümanlar

Savaşa Hayır

Gezi Parkı eylemlerinin sembollerinden olan Antikapitalist Müslümanlar, Suriye'ye gerçekleştirilmesi planlanan askeri müdahaleye tepki göstermek için oturma eylemi başlattı. Galatasaray Lisesi önünde başlatılan oturma eyleminde, "Emperyalizme ve Nato'ya karşı birleşelim" ve "Suriye'de savaşa hayır" yazılı afişler açıldı. Antikapitalist Müslümanlar tarafından yapılan açıklamada, oturma eyleminin süresiz olduğu bildirildi.

http://odatv.com/antikapitalist-musluman...

2003, İstanbul

Çocuklardan Savaş Karşıtı Eylemi

Tiyatro, Müzik

23 May 2003

İstanbul, Taksim

Tiyatro, Müzik

Irak'da Savaşa Hayır Koordinasyonu Üyelerinin Çocukları

Irak Savaşına Karşı

23 Nisan’da Koordinasyon bileşenlerinin çocukları “Iraklı kardeşlerinin kendilerine ırak olmadığını” çocuk dilleriyle anlatmak için Galatasaray Meydanı’nda toplandı. Çocukların kendi şarkıları, kendi tiyatroları ve kendi hayal güçleriyle gerçekleştirdikleri eyleme yoğun çocuk katılımı oldu.

https://bit.ly/2rxwTID...

2003, İstanbul

Savaşa Karşı El-İşi Sergi

Sergi

23 May 2003

İstanbul, Taksim

Sergi

İsmek Kursları Katılımcıları

Irak Savaşına Karşı

Taksim’de, Metro girişindeki Kültür Merkezi’nde, BüyükşehirBelediyesi’nin İSMEK - Meslek Edindirme Programı’na katılan 10.000’e yakın kişinin“Savaş ve Kadın” temalı el emeği çalışmaları, Büyükşehir Belediye Başkanı, STK temsilcileri, sanatçılar ve basın mensuplarının katılımıyla sergilendi.

http://openaccess .bilgi.edu.tr:8080/xml...

2003, İstanbul

Sami Serkan Kazık VR

Vicdani Red

15 May 2003

İstanbul

Vicdani Red

Sami Serkan Kazak

Savaşlara Karşı

(15 Maysı 2003) Sami Serkan Kazak, "Ben bu dünyaya hayatımı bireylere veya kurumlara adamak için gelmedim. Oysa devlet doğduğum andan itibaren beni vatandaşı ilan edip, üzerimde hakkı olduğunu iddia ediyor. Hiçbir bireyin, üzerimde hak iddia etmesine izin vermediğim gibi, hiçbir devlete ve kuruma da izin vermiyorum."

http://vicdaniret.org/sami-serkan-kazak/...

2003, İstanbul

Gezi Parkında Beyaz Eşarp Eylemi

Sembolik Eşya, Toplanma

05 May 2003

İstanbul, Taksim

Sembolik Eşya, Toplanma

Irak'da Savaşa Hayır Koordinasyonu Üyesi Kadınlar

Irak Savaşına Karşı

5 Nisan’da Koordinasyon üyesi kadınlar Taksim Gezi Parkı’nda “Iraklı kız kardeşlerimizle 1.000 kadın buluşması” isimli eylemde bir araya geldi. Yapılan etkinlikte, kadınlar boyunlarına barışın simgesi olarak beyaz eşarplar taktılar.

https://bit.ly/2rxwTID...

2003, İstanbul

Soförler Derneği Savaşa Karşı

Basın Açıklaması

02 May 2003

İstanbul

Basın Açıklaması

Şoförler Derneği

Irak Savaşına Karşı

2 Nisan’da Koordinasyon bileşenlerinden Ticari Araç Çalışanları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ŞOF-DER), Irak savaşını protesto etti. İstanbul Topkapı’daki minibüs duraklarında düzenlenen eylemde konuşan Dernek Başkanı İmdat Pabuç, “Biz, şoför emekçileri olarak, dünya çocuklarına korku salan bu acımasız ve anlamsız savaşın durdurulmasını talep ediyoruz. Dünyanın tüm insanlarını bu kanlı savaşın durdurulması için gerekeni yapmaya çağırıyoruz” dedi.

https://bit.ly/2rxwTID...

2003, İstanbul

Kadınız, Savaş İstemiyoruz

Oturma Eylemi

31 March 2003

İstanbul, Taksim

Oturma Eylemi

Kadın Örgütleri

Irak Savaşına Karşı

31 Mart’ta Taksim’de kadın örgütleri, “İşgale ve saldırıya son, hepsi erkek, tesadüf mü? – Kadın Barış Noktası” pankartı altında bireysel katılımı esas alan 15 dakikalık bir barış oturumu gerçekleştirdi. Oturum, “Kadınız, savaş istemiyoruz” sloganıyla sona erdi. Taksim’deki barış noktasında buluşmayı sürdürecek kadınlar, barış noktalarının diğer illere de yayılmasını istediklerini söylediler.

https://bit.ly/2rxwTID...

2003, İstanbul

Irak Halkı Yalnız Değildir

Slogan, Yürüyüş

28 March 2003

İstanbul, Taksim

Slogan, Yürüyüş

Irak'da Savaşa Hayır Koordinasyonu

Irak Savaşına Karşı

28 Mart’ta savaş karşıtları Taksim’den Dolmabahçe’ye yürüdü. Yürüyüş boyunca “Katil ABD Ortadoğu’dan Defol”, “Irak Halkı Yalnız Değildir”, “Yankee Go Home”, “Emperyalist Savaşa Hayır”, “ABD Üsleri Kapatılsın”, “ABD Askeri Olmayacağız”, “Katil ABD, İşbirlikçi AKP” vb. sloganları atıldı.

https://bit.ly/2rxwTID...

2003, İstanbul

Boğaziçi Savaşa Karşı

Etkinlik

19 March 2003

İstanbul

Etkinlik

Boğaziçi Üniversitesi Öğrencileri-Öğretim Görevlileri ve Çalışanları

Irak Savaşına Karşı

Boğaziçi Üniversitesinde iki hafta boyunca savaş karşıtı etkinlikler gerçekleşecektir. Bu etkinlikler içinde sembol olarak seçilen “Iraklı Ana” heykelinin açılışı ve basın açıklaması, 20 Mart 2003 Perşembe günü saat 12:00’de, öğretim görevlilerinin ve öğrencilerin katılımıyla yapılacaktır. Aynı günün akşamı saat 19:00’da, “Irak’lı Ana” heykeli mumlarla aydınlatılıp, gitar eşliğinde barış şarkıları söylenecektir. Bütün basın, Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, öğretim görevlileri ve üniversite çalışanları davetlidir. 20 MART 2003 PERŞEMBE SAVAŞA KARŞI ETKİNLİK PROGRAMI: Saat: 12:00 Yer: Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs Meydanı

http://acikradyo.com.tr/arsiv-icerigi/bo...

2003, İstanbul

Ali Aydın Çiçek VR

Vicdani Red

07 March 2003

İstanbul

Vicdani Red

Ali Aydın Çiçek

Savaşlara Karşı

(7 mart 2003) Ali Aydın Çiçek İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nde açıkladı: REDDEDİYORUM Bugün ülkemizde ve dünyada insanlık çok ağır sorunlar yaşamaktadır. Açlık, yoksulluk ve inanılmaz boyutlarda kültürel bir erozyon yaşanmaktadır. Cinsiyetçilik dayatılmakta, farklı dil, kültür ve renkler üzerinde, yine giderek tüm toplum ve doğa üzerinde korkunç bir sömürü, tahribat, yok etme politikası uygulanmaktadır."

http://vicdaniret.org/ali-aydin-cicek/...

2003, İstanbul

Savaşa Karşı Aydınlık

Işık Kapatma

15 February 2003

İstanbul

Işık Kapatma

Irak'da Savaşa Hayır Koordinasyonu

Irak Savaşına Karşı

1 ay sürecek savaşa karşı 1 dakika aydınlık eylemi

https://bit.ly/2rxwTID...

2003, İstanbul

Öldürme! Öldürtme! Eylemi

Toplanma, Slogan, Basın Açıklaması

15 February 2003

İstanbul, Tüyap

Toplanma, Slogan, Basın Açıklaması

Irak'da Savaşa Hayır Koordinasyonu

Irak Savaşına Karşı

23 Mart’ta Tepebaşı-TÜYAP önünde, Koordinasyon bir basın açıklaması yaptı. Yaklaşık bin kişinin katıldığı eylemde, “Öldürme! Öldürtme! Vicdanını Kirletme!”, “Afganistan, Çeçenistan, Halepçe, Irak! Hayır! Savaşa Hayır! Kapitalizm Savaşta da Barışta da öldürür!” sloganları atıldı.

https://bit.ly/2rxwTID...

2003, İstanbul

Savaşa Karşı Miting

Miting

26 January 2003

İstanbul, Beyazıt

Miting

Irak'da Savaşa Hayır Koordinasyonu

Irak Savaşına Karşı

ISHK 2. mitingini Beyazıt Meydanında yaptı.

https://bit.ly/2rxwTID...

2003, İstanbul

Timuçin Kızılay VR

Vicdani Red

24 January 2003

İstanbul

Vicdani Red

Timuçin Kızılay

Savaşlara Karşı

"BEN NEDEN ASKER OLAMAM! İnsanların egemenler için sadece birer araç haline geldiği bir dünyada yaşıyoruz. Sömürü, tahakküm, eşitsizlik ve bunun doğal bir uzantısı olan şiddet her yerde egemen olmuş durumda. Devletler de bu egemenliğin sürdürücüsü ve koruyucusu durumundalar. Var olan bu durumu ben seçmedim. Benden istenen sisteme uyum sağlamam ve koşulsuz olarak itaat etmemdir. Ben bu durumdan rahatsızlık duyuyorum. Sömürünün, egemenlik ilişkilerinin ve bunların sonucu olan sınırların ve devletlerin olmadığı, itaat ve tahakküme dayalı değil gönüllü dayanışma ve özgürlüğün olduğu bir dünyada yaşamak istiyorum. Şimdiki durum bunun tersi olsa bile ben daha güzel bir dünya düşümden vazgeçmeyeceğim. Var olan egemen sistemle işbirliği yapmayı reddediyorum. Hayatımın bundan sonrasında şiddetin her türlüsünden uzak durmaya kararlıyım. Devletlerin organize şiddet kurumları olan orduya katılmayı, elime silah almayı, insan öldürmeyi, emirlere uymayı, gerekirse ölmeyi kabul etmiyorum. Devlet benden orduya katılmamı istemekle bütün güzel dünya düşlerimden vazgeçmemi ve varolan sümürü sistemine uymamı istiyor. Hayır! Düşlerim bana aittir ve hayatımı nasıl yaşayacağıma ben karar veririm. Bu fikirlerimden ve şiddetten uzak durma çabamdan kaynaklanan yapmama eylemimden dolayı hakkımda açılacak davalarda hukuki bir savunma yapmayı kabul etmiyorum ve bana destek olmak isteyen tüm insanları şiddetten uzak eylemleriyle dayanışmaya davet ediyorum."

http://vicdaniret.org/timucin-kizilay/...

2003, İstanbul

Mehmet Tarhan VR

Vicdani Red

24 January 2003

İstanbul

Vicdani Red

Mehmet Tarhan

Savaşlara Karşı

"Bugün Afgan halkının tepesine yağan bombalar 11 Eylül’de İkiz Kuleler’e çarptırılan uçaklarla binlerce insanın ölmesiyle ilişkilendiriliyor ve gerçekleştirilen saldırıya tüm dünyanın ortak olması bekleniyor. Şiddetin her türlüsünü lanetliyor, herhangi bir şiddet olayına katılmanın ya da göz yummanın yeni şiddet olaylarının kapısını açacağına ve herkesi sonraki tüm travmalardan sorumlu kılacağına inanıyorum. İktidar kaygısıyla devletler tarafından çıkarılan savaşların öncelikle yaşam hakkının ihlali olduğunu düşünüyorum. Gerekçe her ne olursa olsun yaşam hakkının ihlali bir insanlık suçudur ve uluslararası hiçbir sözleşme ya da yasa bunu meşrulaştıramaz. Bu nedenle hangi koşulda olursa olsun bu suça ortak olmayacağımı ilan ediyorum. Militarist aygıtların hiçbirinin hizmetinde olmayacağım."

http://vicdaniret.org/mehmet-tarhan/...

2003, İstanbul

Mustafa Şeyhoğlu VR

Vicdani Red

24 January 2003

İstanbul

Vicdani Red

Mustafa Şeyhoğlu

Savaşlara Karşı

(24 Ocak 2003) Mustafa Şeyhoğlu, "Savaşsız dünya isteğiyle yaşayan bir insanım. İki nedenle bugün burada reddimi açıklıyorum: Birincisi, bürünmek istemediğim bir kimliğin bana dayatılmasından dolayı; ikincisi, itaat etmenin, yeryüzündeki tüm hiyerarşi türlerinin, tahakküm mekanizması olan devletlerin, örgütlenmiş, kurumlaşmış şiddetin, insan öldürmeyi öğrenmenin ve öğretmenin, emir alıp vermenin, insan eliyle doğada yaratılan afetlerin ve doğanın yok edilmesinin, yaşamların erk, erkeklik ve silah üzerine kurulmasının, cinsiyetçiliğin, ırk, din, dil ayrımcılığının, dünyanın tesadüfen doğduğumuz herhangi bir coğrafyasının sınırlarla çevrilmiş olmasının ve bunu korumak için bilerek yaşanan ve yaşatılan paranoyanın karşısında olmamdan dolayı. Tüm bu saydıklarımın yekûnen bir arada bulunduğu ordunun bir askeri olmak istemiyorum."

http://vicdaniret.org/mustafa-seyhoglu/...

2003, İstanbul

Şirinevler Meydanında Barış Eylemi

Döviz, Oturma Eylemi, Ses Çıkarma

19 January 2003

İstanbul

Döviz, Oturma Eylemi, Ses Çıkarma

Halkların Demokratik Kongresi Üyeleri

Güneydoğuda yaşanan savaşa karşı.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) üyesi bir grup, Şirinevler Meydanında barış için ses çıkartma eylemi yaptı. Açıklama ve oturma eylemi yapan grup dağılırken polis ile grup arasında kısa süreli gerginlik yaşandı.

https://www.haberler.com/sirinevler-meyd...

2003, İstanbul

Savaşa Karşı İnsanlık Mücadelesi

Toplanma, Yürüyüş, Slogan

19 January 2003

İstanbul, Kadıköy

Toplanma, Yürüyüş, Slogan

Kadıköy Savaş Karşıtı Girişim

ABD'nin Irak'a olası müdahalesine karşı

Kadıköy Salı Pazarı meydanında bir araya gelen grup, sürücülere araçlarına yapıştırmaları için "Savaşa Hayır" yazılı çıkartmalar dağıttı. Ellerinde "Savaşa Hayır" yazılı dövizler taşıyan grup adına basın açıklaması yapan Taşkın Eslek, "savaşa karşı yurttaş hareketi olarak başlattıkları eylem çerçevesinde bir kampanya düzenlediklerini" belirterek herkesi ev, işyeri ve araçlarına "savaşa hayır" yazılı afiş, çıkartma ve bayrak asmaya çağırdı.

http://www.hurriyet.com.tr/turkiyenin-do...

2003, İstanbul

Savaşa Karşı Yaygın Protesto

İş Durdurma, Basın Açıklaması

16 January 2003

İstanbul

İş Durdurma, Basın Açıklaması

Emek platformunun çağrısıyla binlerce kişi

ABD'nin Irak'a açtığı savaşta yanlı olan hükumeti uyarmak ve savaşa hayır demek için.

Emek Platformu'nun savaşa karşı yarım saatlik iş bırakma çağrısına uyan binlerce işçi ve emekçi, başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere bir çok ilde alanlara çıkarak savaşa hayır, dedi.

https://www.evrensel.net/haber/138363/sa...

2002, İstanbul

Savaş Çocukları

Müzik

24 June 2002

İstanbul

Müzik

Ceza

Savaşa Karşı

Zaman kavramı kalmadı, anlayış yok, savaş her beyinde pozitif olasılık, dikkat et. Merhamet el verdi şiddete, zimmetimde kaldı rap, Ceza; sınırdaki sosyete. Her gün acı kader gömülü tarlalar yaktı, can aldı, can tatlı ama kan aktı, kan aktı, kan. Yandı kaç yürek, gömdü kaç kürek körpe can. Özgürlük bitti mayınlarla. Kimi doğdu Bağdat ortasında, kimi Babylon'da, kimi saçı afro, kimi de Hollywood'lu, orada mutlu ama şans ters gitti kimine, doğdu, gözünü savaşa açtı. Yaşıtlarından farkı yanlış zamanda yanlış yerde buldu kendini, ailesini, ölümcül ideoloji kurbanlarını bekler, tüfekler oyuncak, mermiler misket mi, dondurma hayal de bombalar gerçek mi? Savaş çocukları suçlular gibi her gün öldüler, ışıklarını yitirdiler, ayaklarını kaybettiler, "Hürriyet protez olmaz" bunu öğrendiler.... Gözyaşlarında fayda yok, düşen her damla yağmur olsa sel olur, kötülük boğulur, ateş soğur. Kan ağlamakta olanı göz görmez oldu, bak, yüz çevirme, yüzleş kendinle. Acı dolu kaç nesil resim çekti, malzeme olan insanoğlu soğudu, toprak oldu, kalmadı aşk. Buluşma noktası, toplu mezarlar, yananlar, anne karnında katledilenler. Ohh!! çeken kimse lanet, şeytanın yüzüne yansımış silüeti kahpe iblis. Kramp girdi kalplere, barış gitti tatile, meydansa kaldı katile, katillere. Çocuk hep ağladı, çocuklar hep ezildi. Oyuncakları silah minik taş atan elleri. Soğuk nefesleri, boğuk baktı gözleri, neler gördü toyken, aç yattı dünya tokken. Mutluluğu azaldı çokken. Kaçamadı, battı hep diken. Savaş gülmenin hırsızı huzur bozan. Alaybozan misali yankılar, hasreti körükleyen, derdine dert ekleyen. Tarihe kazınan utanç tabloları, henüz sarılmamış kanlı savaş yaraları. Yaralardan herkes aldı hisse. Hayalleri yok oldu, kâbusa dönüştü, bunlara sebep olan bir bilse nafile. Çocukların salıncağı alev alev yandı, kül oldu, umutlarla birlikte girdi toprak altına. Milyonlarca mayın avını bekler, acı körükler, yıkılan evler, karabulutlar, yiten umutlar, ölü vücutlar, masum eller, kara yelden estiler, durdu körpe kalpler, "Atom bombasıyla sakat doğan bedenler, ödenemez bir bedel". Çocuklar ölmesin savaşta. Savaş denen şey biraz yavaşla, adil ol, hedefi doğru seç, minik bedenleri yok etme, kaderi onlar çizmedi. Yetti artık gözyaşı, onlar gülmeli.. (Savaşı yaşayan, savaşta katledilen ve zarar gören tüm çocuklar için....)

http://sarki.alternatifim.com/data.asp?I...

1994, İstanbul

Arif Hikmet İyidoğan VR

Vicdani Red

17 May 1994

İstanbul

Vicdani Red

Arif Hikmet İyidoğan

Savaşlara Karşı

(1994 17 Mayıs) 155. madde nedeniyle, ‘sivil’ olarak konduğu Mamak Askeri Cezaevi’nde, direnişini sürdürdü ve bir duruşması sırasında kendisine giydirilmiş olan ‘tek tip elbise’yi mahkeme heyeti önünde çıkarttı.

http://vicdaniret. org/arif-hikmet-iyido...

1950, İstanbul

Şavaşa Karşı Telgraf

Mektup Gönderme

27 July 1950

İstanbul

Mektup Gönderme

Türkiye Barış Severler Cemiyeti

Türkiye Kore Savaşı'na katılmasın diye ve dünya barışına dikkat çekmek için.

Türkiye Barış Severler Cemiyeti, kurulduktan sonra, Türkiye'nin Kore'ye asker gönderip savaşa katılmasına karşı hükumete telgraf gönderdi.

http://www.tustav.org/yayinlar/kutuphane...

1950, İstanbul

Savaşa Karşı Bildiri

Bildiri Dağıtma

26 July 1950

İstanbul

Bildiri Dağıtma

Türkiye Barış Severler Cemiyeti

Türkiye'nin Kore'ye asker gönderme politikasını duyurabilmek için.

TBMM'ye gönderilen süreçten sonra bir bildiri hazırlayıp dağıtıldı. Yine Türkiye'nin Kore Savaşı'na katılması eleştiriliyordu. Beyoğlu, Samatya, Eyüp, Fener, Beşiktaş ve Ortaköy'de dağıtıldı.

http://www.tustav.org/yayinlar/kutuphane...

1950, İstanbul

Barış Dergisi

Dergi Çıkarma

15 July 1950

İstanbul

Dergi Çıkarma

Barış mücadelesini görünür kılmak ve daha fazla ses çıkarmak için.

Savaş tufanına karşı barış mücadelesinin dili olmak amacıyla çıktı.

http://haber.sol.org.tr/yazarlar/serpil-...